The Sudan Buzz- Track, Golf, Tennis News

By Derek Lopez

JV track

The Sudan JV track teams competed in their first meet of the season this past weekend at the Roughneck Relays in Sundown.

The boys team finished eighth overall with 36 points, while the girls finished sixth overall with 16 points.

The individual results are as follows:

Boys 100-meter dash

3rd Callen Cannon, 12.62

13th Rustin Penrod, 13.21

19th Parker Battin, 14.31

Boys 200-meter dash

8th Josh Leal, 27.67

11th Beto Diaz, 28.34

16th Garison Bohler, 30.40

Boys 400-meter dash

6th Isaac Gonzales, 58.35

12th Battin, 1:04.23

13th Jesus Nunez, 1:04.79

Boys 800-meter run

10th Aaron Harper, 2:36.53

Boys 1,600-meter run

8th Harper 6:07.27

Boys 110-meter hurdles

5th Lane Wilson, 19.50

Boys 300-meter hurdles

8th Wilson, 52.32

11th Penrod, 52.90

Boys 4×100-meter relay

4th Penrod, Joe Limon Beto Mendoza and Gonzales, 49.21

Boys 4×200-meter relay

7th Mendoza, Diaz, Leal and Limon, 1:49.50

Boys 4×400-meter relay

Mendoza, Limon, Alec Stephens, Gonzales, 4:01.60

Boys Shot Put

12th Jesus Huerta, 26-01.00

12th Damon Boyd, 26-01.00

15th BJ Davila, 25-00.50

Boys Discus

10th Cannon, 74-11

11th Davila, 71-00

17th Triston Fred, 63-01

Boys High Jump

6th Limon, 5-02.00

7th Diaz, 5-00.00

Boys Pole Vault

1st Wilson, 9-00.00

Boys Long Jump

10th Penrod, 15-02.00

11th Mendoza, 14-10.75

12th Diaz, 14-05.75

Boys Triple Jump

11th Limon, 32-03.75

16th Leal, 29-04.75

Girls 100-meter dash

2nd Zoey Cantu, 14.96

8th Reagan Larson, 22.54

Girls 200-meter dash

4th Cantu, 32.16

10th Mildred Medrano, 35.21

Girls Shot Put

8th Reagan Larson, 21-02.50

9th Mildred Medrano, 19-08.50

Girls Discus

8th Larson, 42-06

Girls Long Jump

4th Cantu, 12-00.50

Girls Triple Jump

7th Cantu, 27-03.50

The JV teams will be competing at the Wrangler Relays at Plains High School on Thursday, as their season rolls forward.

varsity track

The Sudan varsity track teams competed in their first meet of the season this past weekend at the Roughneck Relays in Sundown.

The boys team finished fifth overall with 57 points, while the girls finished sixth overall with 37 points.

The individual results are as follows:

Boys 100-meter dash

3rd Austin Conley, 11.52

15th Alex Conley, 12.87

16th Abel Tinajero, 13.01

Boys 200-meter dash

11th Miguel Melendez, 25.98

13th Christian Montes, 26.45

Boys 800-meter run

12th Evan Bellar, 2:35.02

Boys 3,200-meter run

10th Bellar, 13:09.07

Boys 110-meter hurdles

5th Chris Schovajsa, 16.92

9th Bode Box, 18.75

Boys 300-meter hurdles

6th Schovajsa, 45.66

8th Box, 47.82

Boys 4×100-meter relay

3rd Schovajsa, Melendez, Christian Montes and Austin Conley, 46.20

Boys 4×200-meter relay

3rd Christian Montes, Ethan Pendergrass, Ruben Rodriguez and Austin Conley, 1:37.39

Boys 4×400-meter relay

6th Pendergrass, Melendez, Rodriguez and Christian Montes, 3:51.28

Boys Shot Put

8th Isaiah Montes, 41-00.50

10th Alex Conley, 39-01.50

12th Tinajero, 31-04.50

Boys Discus

8th Isaiah Montes, 93-09

13th Alex Conley, 73-08

14th Tinajero, 60-03

Boys High Jump

5th Schovajsa, 5-02.00

Boys Pole Vault

3rd Box, 11-00.00

Boys Long Jump

2nd Pendergrass, 18-03.00

9th Melendez, 35-03.75

Boys Triple Jump

3rd Pendergrass 38-02.00

8th Melendez, 35-03.75

11th Rodriguez, 31-06.75

Girls 100-meter dash

2nd Kaegan Edwards, 13.59

13th McKayla Baker, 14.76

14th Payton Tolbert, 15.71

Girls 200-meter dash

T-6th Kamryn Goen, 31-52

8th Yaharia Martinez, 31.72

Girls 400-meter dash

12th Yazmene Montes, 1:15.37

13th Lauren Johnson, 1:16.36

Girls 800-meter run

9th Martinez, 3:01.27

12th Brianna Wallace, 3:12.75

Girls 1,600-meter run

7th Zuleima Argumedo, 7:17.26

9th Wallace, 7:30.09

10th Lilly Scheffel, 7:30.88

Girls 3,200-meter run

6th Argumedo, 15:57.70

7th Scheffel, 17:02.94

8th Faith Jennings, 18:50.47

Girls 100-meter hurdles

2nd Lexi Bartley, 18.72

6th Danielle Davila, 20.60

9th Morgan Smith, 22.26

Girls 300-meter hurdles

8th Davila, 1:01.04

Girls 4×100-meter relay

7th Goen, Tolbert, Baker and Edwards, 56.22

Girls 4×400-meter relay

4th Tolbert, Johnson, Smith and Martinez, 5:11.40

Girls Shot Put

1st Hannah Miller, 31-09.00

Girls Discus

13th Davila, 57-09

Girls High Jump

6th Goen, 4-02.00

7th Johnson, 4-02.00

Girls Long Jump

7th Bartley, 13-03.50

10th Edwards, 11-02.00

Girls Triple Jump

7th Smith 27-03.50

9th Tolbert, 26-11.50

The varsity teams will be competing at the Wrangler Relays at Plains High School on Thursday, as their season rolls forward.

boys’ golf

The Sudan boys’ golf team finished as the runner-up to Lubbock Christian in the Denver City Tournament this past Tuesday.

The Hornets finished with a team sore of 367, finishing ahead of Denver City, Plains, Seagraves, Lazbuddie, Sundown and Bovina. Sudan just missed taking first place by six points, as Lubbock Christian finished with a score of 361.

Trenton Angeley shot an 86 to lead the team, while Call Morris shot an 89. Bode Box and Tracen Angeley each finished with a score of 96 and Isaiah Montes finished with a score of 111.

The boys team competed on Monday in Farwell and the girls will follow up in Farwell on Wednesday. Results were not available at press time.

Tennis

The Sudan Tennis team competed in their first meet of the year at Levelland on Thursday.

“We had a very successful day and I believe that we improved during every match we played,” Head Coach Klark Ashmore said. “The kids competed hard through the cold weather in the morning and in the warm weather in the afternoon.”

They had five second-place finishers, two third-place finishers, and a consolation championships.

Anthony Cantu and Zoey Cantu finished second in the mixed doubles bracket, Kobe Rodriguez finished second in the singles bracket, Noah Baker and Call Morris finished second in a nail-biter of a championship in the boys doubles bracket.

Julie Juarez and Meilynn Gonzales finished second in a hard fought girls doubles championship, and Sierra Baker and Abel Tinajero finished second in the mixed doubles division. Mildred Medrano finished third in the girls singles bracket, and Josh Leal and Damon Boyd finished third in the boys doubles bracket.

Brianna Wallace and Marian Ordonez finished at the top of the consolation bracket.

“I am proud of everyone who competed at this tournament. Although we had a great showing at our first meet, we have a lot to work on. I am excited to work with these kids for the rest of the season,” Coach Ashmore said.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: