May 23, 2024
  • 3:18 pm Several area seniors receive AgTexas scholarships
  • 3:17 pm 8 area students receive Five Area Connect Scholarships
  • 3:14 pm Muleshoe City Council considers childcare facility tax exemption
  • 3:14 pm This is what the Muleshoe National Wildlife Refuge Expansion means for landowners
  • 3:13 pm Muleshoe Art Association holds last meeting of the year

The biggest headline out of the Roosevelt Acuff Relays was the school record broken in the triple jump by Jermaine Flores, but here’s a look at how other varsity Mules and Lady Mules did. 

BOYS

Mauricio Herrera: 6th place – 100 meter dash; 4th place – 400 meter dash; 1st place – long jump

Joaquin Arias: 10th place – 100 meter dash

Yahir Quezada: 3rd place – 200 meter dash; 4th place long jump

Noah Cantu: 5th place – 200 meter dash; 2nd place – triple jump

Nathan Martens: 1st place – 400 meter dash; 5th place – high jump

Daniel Sianez: 2nd place – 400 meter dash

Sergio Magallanes: 2nd place – 800 meter run; 3200 meter run

Jermaine Flores: 2nd place – 110 meter hurdles; 4th place – 300 meter hurdles; 1st place – triple jump

Matt Hauff: 5th place – 110 meter hurdles; 3rd place – 300 meter hurdles

Josue Sigala: 2nd place – long jump

Ozmart Rodriguez: 6th place – shot put

Brayton Butler: 6th place – discus

Team events

4X100 meter relay – 1st place

GIRLS

Aubrey Granados: 14th place – 100 meter dash

Denisse Pacheco: 15th place – 100 meter dash; 7th place – 400 meter dash

Natalee Vidana: 17th place – 100 meter dash

Vida Mora: 2nd place – 200 meter dash; 1st place – 400 meter dash

Idaly Tarango: 6th place – 200 meter dash

Gia Hernandez: 10th place – 200 meter dash; 2nd place – triple jump

Yvette Benavides: 2nd place – 800 meter run; 2nd place – 1600 meter run; 2nd place – 3200 meter run

Ari Martinez: 4th place – 800 meter run; 12th place – long jump

Gracie Elizarraraz: 4th place – 1600 meter run

Rylie Woodard: 2nd place – 100 meter hurdles

Marely Ronquillo Lazos: 7th place – long jump

Layla Fleming: 11th place – long jump; 7th place – triple jump

Brenna Butler: 8th place – discus

Team events

4X100 meter relay – 3rd place

4X200 meter relay – 1st place

Ellysa Harris

Muleshoe Journal

RELATED ARTICLES
LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: